Działalność

Instytucja Kultury Ars Cameralis istnieje od 1994 roku, a odkrywanie nowych zjawisk artystycznych i talentów stało się jedną z jej misji. Podstawowymi polami działalności Instytucji jest organizacja corocznego Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej — Festiwalu Ars Cameralis, a także promocja śląskiej kultury i sztuki w Polsce oraz poza granicami kraju.

Festiwal Ars Cameralis, odbywający się jesienią już od trzydziestu lat, stał się kulturalną wizytówką regionu. Dzięki swojej formule, interdyscyplinarności, różnorodności gatunkowej, a także formie i programowi zyskał rzeszę zwolenników. Nadrzędną ideą Festiwalu jest prezentacja najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. I tak przez kilka listopadowych tygodni w miastach województwa śląskiego niepodzielnie królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr, film i literatura, a także wszystko to, co balansuje pomiędzy nimi i umyka jakimkolwiek klasyfikacjom.

Poza organizacją Festiwalu, Instytucja zajmuje się promocją kultury i sztuki województwa śląskiego za granicą. Jednym z naczelnych celów statutowych Instytucji jest udział w programach kultury polskiej w ramach europejskich projektów kulturalnych. Instytucja odpowiadała między innymi za prezentacje artystycznego dorobku regionu na Światowych Wystawach EXPO (Hanower 2000, Saragossa 2008), podczas Dni Województwa Śląskiego (m.in. Północna Nadrenia-Westfalia, Bratysława, Wiedeń, Berlin, Budapeszt, Göteborg) czy Tygodnia Artystycznego w Beloeil. Instytucja organizowała również wystawy i projekty promujące śląskich artystów (m.in. wystawy w Mediolanie, podczas Weneckiego Biennale czy w MoMA w Nowym Jorku), a także prezentację regionu Północnej Nadrenii-Westfalii na Górnym Śląsku. Instytucja współpracuje również z rozpoznawalnymi i cenionymi śląskimi festiwalami muzycznymi (Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival).

Instytucja podejmuje także wielowymiarową współpracę z placówkami kultury i środowiskami artystycznymi, a także uczestniczy w organizacji wielu wydarzeń kulturalnych w regionie. Wieloletnia działalność artystyczna nie tylko zapewniła Instytucji sympatyków, ale również pozwoliła skupić wokół siebie liczne grono utalentowanych artystów i umożliwiła zbudowanie sieci międzynarodowych kontaktów.

Rejestr zmian
Edycja dokumentu : odznaczone jako opublikowane
Marta Piastowska 2021-04-30 09:37:25
Edycja dokumentu : Korekta graficzna
Marta Piastowska 2021-04-27 15:19:32
Edycja dokumentu : Korekta formatowania tekstu
Adam Adamski 2021-04-03 03:04:55
Wprowadzenie dokumentu : wprowadzenie
Marta Piastowska 2021-03-31 17:20:11

Otwarte dane Pokaż dane